आयुर्वेद उपचार पद्धतितर्फ सर्वसाधारणको रुची

बिर्तामोड।

झापामा आयुर्वेद उपचार पद्धतितर्फ सर्वसाधारणको रुची बढेसँगै यससँग दक्षता हासिल गरेका चिकित्सकले समेत निजीस्तरबाट सेवा शुरु गरेका छन् ।

केही समय अघिसम्म ओझेलमा परेको आयुर्वेद उपचार पद्धतिले लोकप्रियता पाउन थालेपछि यससँग सम्बन्धित औषधि व्यवसायी र चिकित्सकहरु समेत सेवाग्राहीलाई सेवा गर्न उत्साहित भएको देख्न सकिन्छ । झापामा पछिल्लो समय दिनप्रतिदिन यससँग सम्बन्धित व्यवसाय खोल्नेक्रम बढेर गएको छ ।

मातृ विज्ञानको रुपमा चिनिएको आयुर्वेद उपचार पद्धतिमा चिकित्सको अभाव हुँदा यसअघि उपेक्षामा परे पनि अहिले चिकित्सकले नै सेवा दिन शुरु गरे पनि यसप्रति रुची बढेर गएको हो । जिल्ला आयुर्वेदश स्वास्थ्य केन्द्र चन्द्रगढीले पनि सेवा बिस्तारसँगै नयाँ–नयाँ कार्यक्रम सञ्चालनमा ल्याएपछि आयुर्वेद क्षेत्रप्रति सेवाग्राहीको विश्वास बढेर गएको हो । पछिल्लो समय झापामा आयुर्वेदका अस्पताल नै सञ्चालनमा आएका छन् ।

जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र चन्द्रगढीले एकवर्ष अघिबाट क्षारसूत्र एवम पञ्चकर्मसहितको सेवा सर्व सुलभ रुपमा सर्वसाधारणका लागि सेवा शुरु गरेसँगै आयुर्वेदप्रति सर्वसाधारणको झुकाव बढेको हो । आयुर्वेदका लागि चर्चा कमाएको बिर्तामोडमा पनि दिनप्रतिदिन औषधि व्यवसायी थपिनेक्रम जारी छ ।
कतिपयले चिकित्सक राखेर सेवा दिएका छन् भने कतिपयले वैद्य र कविराजको भरमा औषधि पसल चलाएका छन् । अन्दाजमा नाडी छामेकै भरमा औषधि बेच्दै आएको आयुर्वेद क्षेत्रमा बिस्तारै चिकित्सकको प्रवेशले आयुर्र्वेद उपचार पद्धतितर्फ सेवाग्राहीको ध्यान केन्द्रित भएको हो ।

यसैक्रममा बिर्तामोडमा डा. देवीकुमार गौतमले मधुमेह रोगीलाई ध्यानमा राख्दै सोमबारबाट सताक्षी आयुर्वेदिक फार्मेसी सञ्चालनमा ल्याएका छन् । पश्चिम बस स्टेण्ड दक्षिणमा सताक्षी आयुर्वेदिक फार्मेसी सञ्चालनमा ल्याएका हुन् । गरिब तथा विपन्न समुदायका विरामीलाई निःशुल्क उपचार गर्ने र सहजरुपमा सेवाग्राहीलाई सेवा प्रदान गर्न फार्मेसी सञ्चालनमा ल्याएको उनले बताएका छन् ।

खानपान र रहनसहनका कारण दिनानुदिन मानिस सुगर र प्रेसरका बिरामी हुनेक्रम जारी छ भन्दै उनले भने– ‘खानपान र रहनसहनमा बेलैमा ध्यान नदिँदा दिनानुदिन समस्या बढ्दो छ । यसलाई केही मात्रामा नियन्त्रण गर्नका लागि भए पनि मैंले फार्मेसी सञ्चालनमा ल्याएको हूँ ।’

फार्मेसीमा डाक्टरसहित वैद्यको नियमित सेवा उपलब्ध हुने बताइएको छ । उद्घाटन समारोहको अवसरमा सेवाग्राहीको निःशुल्क जाँच गरिएको थियो । मंसीर महिनाभित्र सम्पूर्ण सेवाग्राहीलाई निल्शुल्क स्वास्थ्य सेवा प्रदान गर्ने डाक्टर गौतमले बताए ।

सताक्षी आयुर्वेद फार्मेसीको उद्घाटन समारोहमा जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्यकेन्द्र चन्द्रगढीका डाक्टर केनिन राई, वरिष्ठ कविराज निरीक्षक सकलदेव चौधरीसहित जिल्लाका आयुर्वेद क्षेत्रमा क्रियाशील स्वास्थ्यकर्मी, वैद्य, कविराज र औषधि व्यवसायीको उपस्थिति रहेको थियो ।

हाम्रो बारे
सम्पादन समूह :विनोद पाण्डे(कमल)
नरेन्द्र ढकाल
सन्तोष अधिकारी
+... थप

© 2016 aamsanchar.com

Designed byappharu.com