सामुदायिक विद्यालयमा सिटी सफारी

झापा।

झापाको शिवसताक्षी नगरपालिका वडा नं. ६, हल्दिबारीस्थित सरस्वती प्राथमिक विद्यालयमा अध्ययनरत् विद्यार्थीहरुलाई विद्यालय आउन जानका लागि अभिभावककै पहलमा सिटीसफारीको ब्यवस्था गरिएको छ ।

२०४५ सालमा स्थापना भएको विद्यालयमा निजी विद्यालय सरह अंग्रेजी माध्यमबाट पठनपाठनको शुरुवात भए सँगै विद्यालयमा अभिभावकको आकर्षण बढेपछि विद्यालयले सिटीसफारीको व्यवस्था गरेर विद्यार्थी ल्याउने र लाने गरेको विद्यालयका प्रधानाध्यापक गणेशप्रसाद घिमिरेले बताए ।

विद्यालयले नयाँ रणनीति बनाएर विद्यालयको शैक्षिणिक विकासमा अग्रसर भएर कार्यप्रारम्भ गरेसँगै विद्यालयमा आफ्ना छोराछोरी पठाउने आमा समूहको बैठक महिनाको अन्तिम शुक्रवार विद्यालय परिसरमै बस्ने गरेको छ । उक्त बैठकमा एक सय रुपैयाँ मासिक रुपमा बचत गर्ने र समूहकै सदस्यभित्र १८ प्रतिशत ब्याजदरमा लगानी गर्ने गरेको छ भने समूहले विद्यालयका गतिविधिहरुको समेत निगरानी गर्ने गरेको छ ।

शिवसताक्षी नगरपालिकाका मेयर चन्द्रकुमार शेर्मा, उपमेयर भोजकुमारी नेपाल, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पंकज भुर्तेल, स्रोतब्यक्ति कृष्ण भण्डारी लगायतको टोलीले पनि विद्यालयको अनुगमन गरेको थियो । अनुगमनकै क्रममा सो विद्यालयमा पुगेका उनीहरुलाई विद्यालयका प्रधानाध्यापक घिमिरेले विद्यालयका गतिविधि तथा क्रियाकलापहरुको बारेमा जानकारी गराएका थिए ।

विद्यालयको साडे तीन कठ्ठा जमिन मात्र रहेको, र हालसम्मको विद्यालयमा गरिने खर्च मागेरै भए पनि सञ्चालन गरेको बताउँदै प्रधानाध्यापक घिमिरेले विद्यालयका समस्या समाधानका सहयोग गर्न आग्रह गरेका थिए । जसका लागि भूपू विद्यार्थीहरुको सहयोग रहँदै आएको पनि घिमिरेले बताए ।

विद्यालयबाट चार किलोमिटर टाढा रहेको सालमारा, शिवगञ्ज बजार छेउ, धौलेचोक लगायतका स्थानबाट सिटीसफारी प्रयोग गरी विद्यार्थीहरु विद्यालय आउने गरेको प्रधानाध्यापक घिमिरेले बताए । सिटीसफारी सञ्चालनका लागि सिटीसफारी प्रयोग गर्ने विद्यार्थीका अभिभावकबाट प्रति विद्यार्थी मासिक तीन सय रुपैयाँ भाडा शुल्क सफारी धनीले पाउने गरेका छन् । जसबाट सिटीसफारीले मासिक १० हजार पाउने गरेकोमा यस वर्षबाट सिटीसफारी भाडा बृद्धिको माग सफारी धनीले गर्दै आएको बताउँछन् विद्यालय ब्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष हेमबहादुर बुढाथोकीले ।

विद्यालय परिसर झट्ट हेर्दा निजी विद्यालयको जस्तै देखिन्छ । विद्यालयमा प्रयोग गरिएको रंगरोगन मात्र होइन विद्यालय कम्पाउण्ड वरिपरि लेखिएका शिक्षामुलक लेख र बनाइएका चित्रका साथै विद्यार्थीहरु खेल्नका लागि बनाइएका चिप्लेटी खेल्ने ठाउँ र पिङको पनि ब्यवस्थापनले निजी विद्यालयका झैं विद्यार्थीहरुले सुविधा पाउने गरेका छन् ।

निजी स्रोतबाट दुई जना, बालविकास तर्फ एक जना, विद्यालय सहयोगी भनेर एक जना र पाँच दरबन्दी रहेको सरस्वती प्राविमा हाल प्ले ग्रुपमा २६, नर्सरीमा १८ र १ देखि ५ सम्म ५५ जना विद्यार्थि रहेका छन् । दिउँसोको खाजा विद्यालय बाटै सबै विद्यार्थीहरुका लागि ब्यवस्थापन गरेको विद्यालयमा गत वर्षबाट नर्सरी कक्षा अंग्रेजी माध्यमबाट शुरु गरेको र यसलाई वर्षै पिच्छे बढाउँदै लाने विद्यालयको योजना रहेको विद्यालय ब्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष हेमबहादुर बुढाथोकीले बताए ।

निम्न वर्गका अभिभावकका छोराछोरीहरुलाई अंग्रेजी माध्यमबाट पढाइ शुरु गरेको विद्यालय सञ्चालनका लागि प्रधानाध्यापक घिमिरेले मागेर भए पनि खाजा खुवाउने गरेको शिक्षक अभिभावक संघकी अध्यक्ष धनमाया बुढाथोकीले बताइन् ।

२०४१ सालबाट स्थानीय दीपक बुढाथोकी, प्रेमबहादुर खड्का, केदारनाथ काफ्ले, भद्रमान राई, गणेश घिमिरे, जयनारायण मैनाली, मोहन पौडेल, धमैलाल तामाङ, हेमबहादुर बुढाथोकी, लक्षी गुरागाई, र जग्गादाता भगिरथ काफ्लेको प्रयासबाट शुरु भएको सरस्वती प्राथमिक विद्यालय २०४५ सालबाट प्राथमिक तहको पढाइका लागि स्वीकृत भएको थियो ।

झापा जिल्लाका केही विद्यालयहरुमा विद्यार्थीको अभावमा भइरहँदा शिवसताक्षी नगरपालिका वडा नं. ६ हल्दिबारीमा रहेको सामुदायिक विद्यालय सरस्वती प्राथमिक विद्यालयमा अभिभावकहरुबाटै सफारी सञ्चालन गरेर विद्यालय सञ्चालन भएको यस विद्यालयले जिल्लाकै नमूना विद्यालयको उदाहरण पेश गरेको छ ।

हाम्रो बारे
सम्पादन समूह :विनोद पाण्डे(कमल)
नरेन्द्र ढकाल
सन्तोष अधिकारी
+... थप

© 2016 aamsanchar.com

Designed byappharu.com