आठ बर्षमा पनि बनेन स्वास्थ्य केन्द्रको भवन

दमक।

झापाको दक्षिणी सीमावर्ती गाउँपालिकाको गौरीगञ्जमा निर्माणाधीन रहेको प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रको भवन ठेकेदारको लापरबाहीका कारण आठ वर्षमा पनि बनेको छैन ।

शुरुवातमा बनेका संरचनाहरु पुराना बनेर भत्कन लाग्ने अवस्था आउँदा समेत भवन निर्माण सम्पन्न नभएको बताइएको छ । १८ महिनामा काम सकेर स्वास्थ्य केन्द्र हस्ताण्तरण गर्ने निर्माण सम्झौतामा उल्लेख भए पनि आठ बर्ष नाघ्न लाग्दा समेत अहिलेसम्म स्वास्थ्य केन्द्रको भवन निर्माण नभएपछि स्थानीयहरुले सहजरुपमा स्वास्थ्य सुविधा पाइरहेका छैनन् । शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभाग डिभिजन कार्यालय इलामले एकीकृत जिल्ला स्वास्थ्य कार्यक्रम अन्तर्गत यो भवन निर्माण अघि बढाएको थियो ।

निर्माण कम्पनीले २०६७ जेठ १४ गते १८ महिनामा काम सक्ने गरी शंकरमाली÷पुष्पाञ्जलि÷ कुन्सालिङ्ग जेभीले संयुक्तरुपमा निर्माणको काम जिम्मा लिएको बताइएको छ । तत्कालीन अवस्थामा तीन करोड ६२ लाख ६३ हजार नौ सय ७८ रुपैयाँमा ठेक्का सम्झौता भएको थियो । ठेक्का सम्झौता भएपछि निर्माण कम्पनीहरुमध्ये पुष्पाञ्जलिले उक्त काम सम्पन्न गर्ने गरी काम थालेको थियो ।

शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभाग डिभिजन कार्यालयका अनससार सम्झौता अनुसार २०६८ मंसिर १२ गते भवन निर्माण सम्पन्न गर्नुपर्ने उल्लेख रहेको छ । स्थानीय सामाजिक अगुवा निरज अग्रवालका अनुसार १५ बेडको स्वास्थ्य केन्द्र अस्पतालको भवन बनाउन थालिएको आठ बर्ष बित्दा समेत नबन्दा समेत कसैको चासो गएको छैन । स्थानीयहरुको स्वास्थ्यको बिषयमा गम्भीर नहुँदा यो अवस्था आएको उनको भनाइ छ ।

गौरीगञ्ज गाउँपालिका–६ स्थित खजुरगाछी प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रमा गौरादह नगरपालिका र गौरीगञ्ज गाउँपालिकाका अधिकांश बिरामीहरुको उपचारका लागि प्रमुख स्वास्थ्य संस्थाको रुपमा यो रहेको छ । अहिले सामान्य उपचारका लागि समेत २५ किलोमिटर टाढा रहेको दमकमा जानुपर्ने अवस्था रहेको अग्रवालको भनाइ छ ।
शहरी विकास तथा भवन निर्माण विभाग डिभिजन कार्यालयका साइड सुपरभाइजर सुरज दाहालका अनुसार पछिल्लो समयमा केही काम शुरु भएको छ ।

करिब ८५ प्रतिशत काम पूरा भएको र अझै १५ प्रतिशत काम बाँकी रहेको उनले बताए । बारम्बाररुपमा निर्माण व्यवसायीहरुलाई छिटो गर्न बताउँदा सुनेको पनि नसुनेको जस्तो गर्ने गरेको उनको दुखेसो रहेको छ । कुन्सालिङ्गका सञ्चालक मिङ्मा शेर्पाले संयुक्तरुपमा काम गर्दा समस्या भएको बताए । शेर्पाले आफूले पाउनुपर्ने रकम पाएमा भदौ महिनाभित्र काम सकेर जिम्मा लगाउने पनि दाबी गरे । एक करोड ५६ लाख रुपैयारु निकासा पाए आफूले भदौ मसान्तसम्म भवन जिम्मा लगाउने उनको भनाइ थियो ।

हाम्रो बारे
सम्पादन समूह :विनोद पाण्डे(कमल)
नरेन्द्र ढकाल
सन्तोष अधिकारी
+... थप

© 2016 aamsanchar.com

Designed byappharu.com