बीएण्डसीको अर्को सफलता, गोलीको छर्रा निकाल्यो

दुर्गाले अनुपालाईबाटो खर्च दिदैं विदाई गरे

(नरेन्द्र ढकाल)

झापा।

टाँउकोमा गहिरो चोट भएपनि दुखाईको कुनै महशुस नै छैन । सोमबार पत्रकारमाझ हसिलो मुद्रामा रहेकी पाँचथरको हिलिहाङ गाउँपालिका–७ निवासी ३१ वर्षीया अनुपा राईको १५ वर्षपछि खुशी फर्किएको छ ।

पूर्वमा छुट्टै पहिचान भएको बीएण्डसी टिचिङ्ग हस्पिटलले सामाजिक सुरक्षा अन्र्तग अनुपाको निःशुल्क उपचार गरेपछि उनमा खुशीको सिमानै थिएन् । ओखलढुंगाको कुइभीर माविमा कक्षा–९मा अध्ययनरत् रहेकै बेला जनयुद्धमा होमिएकी अनुपा ०५९ साल बैशाख २४ गते संखुवासभाको चैनपुर आक्रमणमा सेनाले थापेको धरापमा परेकी थिइन् । त्यो बेला लागेको गोलीको छर्रा बिर्तामोडमा रहेको बीएण्डसी हस्पिटलले निकाल्दै निःशुल्क उपचार गरेपछि उनमा १५ वर्षपछि खुशी फर्किएको हो ।

उपचारमा कसैले चासो नदिँदा अनुपा विगत १५ वर्षदेखि शरीरभरि गोलीको छर्रा लिएर कष्टपूर्ण जीवन बिताइरहेकी थिइन् । युद्धबिरामपछि माओवादी शान्तिपूर्ण राजनीतिमा आएर पटक–पटक सरकारमा पुगे पनि जनयुद्धकी घाइते अनुपाको उपचारका लागि न त पार्टीले सहयोग ग¥यो न त सरकारले नै । आर्थिक अभावका कारण शरीरभरि गोलीका छर्रा लिएर कष्टपूर्ण जीवन बिताइरहेकी अनुपाको वीएण्डसी अस्पतालले निःशुल्क उपचार गरेपछि उनमा गुमेको खुशी पुनः फर्किएको हो ।

उनको साढे ५ घण्टा लगाएर सफल शल्यक्रिया गरिएको थियो । उपचारमा संलग्न वरिष्ठ न्यूरो सर्जन डा.पंकज नेपाल र डा.दिनेश थापाको टोलीले यो सफलता बीएण्डसी हस्पिटलका लागी सबैभन्दा महत्वपूर्ण भएको डा.नेपालले बताएका छन् । अनुपाको घाँटी र टाउकोमा रहेको ५–५ एमएमका गोलीका र्छरा निकालिएको उपचारमा संलग्न डाक्टरहरुले बताएका छन् । उनको छाती, हात र घाँटीका हड्डी अझै पनि गोलीका छर्रा रहेको र त्यसले अनुपाको स्वास्थ्यमा कुनै असर नगर्ने डाक्टर नेपालले जानकारी दिए ।

उपचारपछि प्रफुल्ल मुद्रामा रहेकी अनुपाले आफुमा कुनै पिडा नभएको बताइन् । उनले आफ्नो उपचारका लागी बीएण्डसी हस्पिटलले गरेको सहयोग जीवनकै ठूलो सहयोग भन्दै हस्पिटलका कार्यकारी निर्देशक दुर्गा प्रसाईको प्रशंसा गरेकी थिइन् । उनले बीएण्डसीको यो गुनलाई कहिल्यै नभुल्ने भन्दै मेडिकल कलेजको रुपमा विकास भएमा यहाँका विद्यार्थीले समेत अध्ययन गर्न पाउने भएकाले सबैले पहल गर्नुपर्ने बताइन् ।

अनुपाका बुबा–आमा अर्जुन र रेनुका राईले बीएण्डसी हस्पिटलले आफ्नो छोरीको जीवन बचाईदिएको भन्दै कार्यकारी निर्देशक प्रसाईलाई अझ सफलता मिलोस् भनेस शुभकामना दिएका थिए । उनीहरुले बीएण्डसी हस्पिटलले लाखौं रुपैंयाको उपचार निःशुल्क गरेर ठूलो गुन लगाएको बताए । हस्पिटलले सामाजिक सुरक्षा अन्र्तगत गरिब,असाहय र अशक्त बिरामीको हस्पिटलले निःशुल्क उपचार गरेर सामाजिक दायित्व निर्वाह गरिरहेको हस्पिटलका कार्यकारी निर्देशक दुर्गा प्रसाईले बताए । पत्रकार सम्मेलनमा प्रदेश सांसद रमण न्यौपालेले बीएण्डसी हस्पिटल खुलेपछि मेची अञ्चलबाट उपचारका लागी विदेशीने गरेको ठूलो रकमको हिस्सा रोकिएको बताए । उनले प्रदेश सरकारको तर्फबाट हस्पिटललाई गर्ने सबै सहयोग गर्न तयार रहेको समेत न्यौपालेले प्रतिबद्धता जनाए ।

उपचारमा निःशुल्क गरेको हस्पिटलले अनुपालाई बाटो खर्चसमेत प्रदान गरेको छ । कार्यकारी निर्देशक प्रसाईले अनुपालाई बाटो खर्चसमेत दिएर विदाई गरेका हुन् । हस्पिटलमा दैनिक आड सय बिरामी उपचारका लागी आउने गरेका छन् । हस्पिटलले समान्यदेखि जटिल प्रकार रोगहरुको पनि सफल रुपमा उपचार गरिरहेको हस्पिटलका जनसम्पर्क अधिकारी प्रमिश गिरीले जानकारी दिए । झापासहित इलाम, पाँचथर, ताप्लेजुङ, मोरङ, सुनसरी, धनकुटा लगायतका जिल्लाका सार्थ भारतका विभिन्न स्थानबाट समेत उपचारका लागी बिरामीहरु आउने गरेको हस्पिटलले जनाएको छ ।

हाम्रो बारे
सम्पादन समूह :विनोद पाण्डे(कमल)
नरेन्द्र ढकाल
सन्तोष अधिकारी
+... थप

© 2016 aamsanchar.com

Designed byappharu.com